Historie kopané v Bavorech

Jak to všechno začalo   Budování sportovního areálu   A mužstvo dospělých 1970-2000   Mužstvo dorostu 1985-1996   Mužstvo žáků 1981-1994   B mužstvo dospělých 1996-2000   


Logo Palavan_maleKopaná  se hrála  v Bavorech již v letech 1952-55, kdy bylo přihlášeno družstvo dospělých  do soutěže. Vždy však skončilo na posledním místě, ovšem v soutěži slušnosti byli na okrese Mikulov na prvním místě. Z hráčů, kteří aktivně v této době hráli, připomeňme: Antoním Šilder, Polášek František, Kubánek Josef, Kubánek Silvestr, Jaroš, Holec Josef, Holec Antonín, Krmenčík, Hanák Josef, Žůrek Josef a další. Předsedou v té době byl p. Prokůpek.

Ke konci 60-tých let dospěli do mládežnických roků silné ročníky. Hodně mládeže a celkem výborná parta držící při sobě. Nějaký zápas svobodní proti ženatým, horní konec proti dolnímu konci, přátelský zápas s Pernou, hodně řečí v hospodě a k rozhodnutí přihlásit Bavory do mistrovské soutěže nejvíce snad přispělo, že o 14 dní dříve se přihlásilo družstvo z Klentnic. První dresy zakoupil Místní národní výbor v barvě bíločervené (červené trenýrky, bílé stulpny a bílé dresy). Byli jsme zařazeni do čtvrté třídy a první zápas jsme hráli na hřišti soupeře Moravan Lednice. Pravděpodobně se hráči drželi známého pořekadla: „První vyhrání z kapsy vyhání… „ a  prohráli v poměru 10: 0. V  první poločase chytal v brance Malinka Karel a obdržel 5 gólů,  další 5 gólů lovil v branky  Paprstka Petr, který přijel posílit mužstvo na druhý poločas. Zato druhý zápas skončil již vítězně. Hráli jsme se Sokolem Dobré Pole a jako domácí jsme vyhráli 2:1. Zápas se hrál na hřišti v Perné a  mohutné oslavy, které proběhly také v Perné a kde byl zvolen předsedou fanoušků Petr Holec st..

Ročník 1970-71 jsme odehráli svá domácí utkání na hřišti v Perné. Jeden zápas (se Sokolem Klentnice ) jsme prohráli kontumačně, jelikož na hřišti v Perné byla jedna z branek byla shledána jako neregulérní (byla menší než povolovaly propozice). V Bavorech se nehrávalo, protože hřiště bylo v rekonstrukci.
Připoměňme si jména hráčů: Miroslav Holec, František Holec, Ladislav Holec, Jaroslav Hodulák, Jindřich Hodulák, Pavel Hodulák, Jaroslav Mazáč, Silvestr Kubánek, Hanák Josef, Žurek Josef, Hrehor Juraj, Malinka Karel, Poňuchálek Karel,  Poňuchálek Pavel, Poňuchálek Milan.
Na tyto začátky nelze zapomenout. Pamětníci mohou potvrdit. Na zápasy do Perné se chodilo pěšky nebo byl přistaven traktor s vlečkou upravenou pro přepravu osob (připevněné lavice a plachta). Na zápasy ven jezdil autobus plně obsazený fanoušky. Vesnice žila fotbalem, peníze z tanečních zábav, koled (Velikonoce), ze „šancování“ (svatby) se do koruny odevzdávaly ve prospěch fotbalistů. Peníze na činnost získávali fotbalisté také brigádami v JZD.
Z paměti určitě  nevymizí zápas v Jevišovce , kdy na  zvolání: “Pavle, bijů ti tatu„ , se na hřišti spustila hromadná mela, do které se zapojili všichni hráči i fanoušci a utkání se “dohrálo„ až  před disciplinární komisí na OV ČSTV.

Ze čtvrté třídy se vybojoval postup do III. třídy celkem brzy již v roce 1974, když nám postup v ročníku 1972 „sebral“ Inter Mikulov.
V následujících letech  se mužstvo umísťovalo v soutěžích III.třídy se střídavými úspěchy.  Zajímavý byl například  ročník 1974-75, kdy Palavan Bavory jako nováček III.třídy  skončil   na 2.místě.

V ročníku 1983-84 se podařilo vyhrát skupinu a o postup do okresního přeboru se hrála kvalifikace  s družstvy z   Nosislavy, Rakvic a  Břeclavi.  Podařilo se společně s družstvem Nosislav postoupit. Úspěch v tomto období byl podmíněn zejména tím, že v této době se podařilo do sestavy mužstva zajistit kvalitní hráče i z  okolních vesnic zejména z Dolních Dunajovice, Perné a Klentnice.  Okresní přebor se pak hrál v ročnících  1984-85 a 1985-86. V roce 1986 mužstvo skončilo jako poslední v okresním přeboru a sestoupilo zpět do III. třídy.  Toto bylo dáno zejména tím, že  v této době ukončila  řada hráčů svoji aktivní činnost, popř. odešli do jiných mužstev a nebyla nalezena odpovídající náhrada.

Za třicet let kopané v Bavorech se na hřišti vystřídalo mnoho hráčů jak domácích tak i z okolních vesnic a Mikulova:
Widholm František st., ml.,  Babica Vojtěch, Ryšánek Ladislav,Jaroslav Malík , Gil Stanislav, Jaroslav Pěnčák, Karel Franc, Kopecký Josef, Skrášek Luboš, Hryzlák, Jiří Přílevský, Roland Odehnal,   a mnoho a mnoho jiných. V dřívějších dobách snad nebylo občana rodu mužského, který by nestál na hřišti jako hráč.
V trenérských funkcích se vystřídali: Jano Kaša, Jaroslav Holec, Ladislav Holec, František Holec , Ferdinand Kurtin, Paprstka Petr, Šťastný Miroslav, Jaroslav Odehnal, Stanislav Lindner.
Ze čtvrté třídy se vybojoval postup do III. třídy celkem brzy již v roce 1974, když nám postup v ročníku 1972 „sebral“ Inter Mikulov.V následujících letech  se mužstvo umísťovalo v soutěžích III.třídy se střídavými úspěchy.  Zajímavý byl například  ročník 1974-75, kdy Palavan Bavory jako nováček III.třídy  skončil   na 2.místě.V ročníku 1983-84 se podařilo vyhrát skupinu a o postup do okresního přeboru se hrála kvalifikace  s družstvy z   Nosislavy, Rakvic a  Břeclavi.  Podařilo se společně s družstvem Nosislav postoupit. Úspěch v tomto období byl podmíněn zejména tím, že v této době se podařilo do sestavy mužstva zajistit kvalitní hráče i z  okolních vesnic zejména z Dolních Dunajovice, Perné a Klentnice.

Okresní přebor se pak hrál v ročnících  1984-85 a 1985-86. V roce 1986 mužstvo skončilo jako poslední v okresním přeboru a sestoupilo zpět do III. třídy.  Toto bylo dáno zejména tím, že  v této době ukončila  řada hráčů svoji aktivní činnost, popř. odešli do jiných mužstev a nebyla nalezena odpovídající náhrada.   Za třicet let kopané v Bavorech se na hřišti vystřídalo mnoho hráčů jak domácích tak i z okolních vesnic a Mikulova:Widholm František st., ml.,  Babica Vojtěch, Ryšánek Ladislav,Jaroslav Malík , Gil Stanislav, Jaroslav Pěnčák, Karel Franc, Kopecký Josef, Skrášek Luboš, Hryzlák, Jiří Přílevský, Roland Odehnal,   a mnoho a mnoho jiných. V dřívějších dobách snad nebylo občana rodu mužského, který by nestál na hřišti jako hráč. V trenérských funkcích se vystřídali: Jano Kaša, Jaroslav Holec, Ladislav Holec, František Holec , Ferdinand Kurtin, Paprstka Petr, Šťastný Miroslav, Jaroslav Odehnal, Stanislav Lindner, 

S fotbalem jsme se podívali také do mnoha koutů naší republiky. Snad všichni hráči i fanoušci vzpomínají na družbu s Družstevníkem Naháč v okrese Trnava. Mimo Naháč hráli fotbalisté v Halenkově,  v Hovězí, dále si připomeňme jména Kátov, Vysoká, Hodkovice, Malešov u Kutné Hory, Čechia Karlín, Archlebov, Lhota u Malenovic, Starý Podvorov. Hráči TJ Palavan Bavory odehráli přátelské utkáni i s prvoligovým mužstvem Sigmy Olomouc. Ovšem odešli jsme z hřiště s vysokou porážkou.

V roce 1997 jsme odehráli poprvé přátelský zápas s AC Sparta Praha (stará garda).

Předsedou v novodobé historii byli  Jakub Beneš, Kaša Jan, Šťastný Miroslav. Od roku 1999 je předsedou  Ing. Emil Bursík.

Hráči a fukcionáři, kteří již nejsou mezi námi:
Miroslav Holec, Pavel Hodulák, Jaroslav Mazáč, Jaroslav Gricman,  Silvestr Kubánek, Josef Kubánek, Zemeš František, Malinka Karel, Karel Franc, Václav Bursík.Copyright © 1999-2019 CDC Data s.r.o.